Do Chrośnicy w gminie Jeżów Sudecki w pow. jeleniogórskim, wioski tematycznej o barwnej nazwie, pojechali 12 września br. uczestnicy projektu „Pomysł na wioskę” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Celem tej wizyty studyjnej było zainspirowanie mieszkańców z naszego obszaru wiejskiego Krainy Lasów i Jezior – Lokalnej Grupy Działania do podejmowania działań na rzecz tworzenia własnej oferty wsi tematycznej. Było to też podpatrywanie, jak funkcjonuje taka wioska. Naszym zadaniem jest wskazanie społecznościom z obszarów wiejskich na możliwości podejmowania nowych wyzwań związanych z życiem i funkcjonowaniem wsi w dobie XXI wieku.
W siedzibie Fundacji Mazelan, która jest podmiotem prowadzącym wioskę tematyczną, znajduje się Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego. W nim poza urządzeniami, narzędziami służącymi do uprawy i przetwarzania lnu, tkaninami naturalnymi, znajduje się ogródek z roślinami barwierskimi używanymi do naturalnego barwienia tkanin. Aktywiści z Chrośnicy przy tworzeniu wioski tematycznej wykorzystali lokalne zasoby przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Wcześniej na tych ziemiach uprawiano len i tkano na krosnach tkaniny.
Podczas warsztatów w Ekomuzeumuczestnicy projektu zasmakowali trochę historii, tradycji, sposobów obróbki włókna lnianego oraz pracowali twórczo wytwarzając tzw. “tkacze-łapacze” z naturalnie barwionych skrawków tkanin. Była to jedna z wielu propozycji warsztatowych w Wiosce Barwnych Wątków, kierowanych do grup dziecięcych i dorosłych oraz do turystów poszukujących przygody na wsi. Wioska tematyczna jest obecnie popularną formą ożywienia gospodarczego terenów wiejskich, jednocześnie tworzy innowacyjny produkt turystyczny.To idea, która łączy zasoby wsi, jej unikalność i wyjątkowość.
Koordynatorzy projektu:
Roksana Górna-Kopij, Barbara Kobiela