Z Kulturą Ludową Na Ty

Już niebawem ruszamy z koordynacją projektu” Z Kulturą Ludową na Ty” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Do 308 beneficjentów z całej Polski trafi 10 milionów złotych na popularyzację folkloru w ramach programu EtnoPolska 2021. Do tegorocznej edycji programu wpłynęło aż 1846 wniosków (to ok. 50% więcej niż rok wcześniej). Wyłoniono 308 beneficjentów, a wśród nich Koło Gospodyń Wiejskich Siedlisku. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem projektu “Z Kulturą Ludową na Ty” i odpowiada za jego koordynację.

W ramach realizowanego projektu odbędą się:

✔ warsztaty kulinarne związane z przyrządzenie tradycyjnych wybranych potraw, królujących w kuchni naszych babć, opartej na produktach z własnego ogrodu i hodowli. Kwintesencją warsztatów będzie spotkanie integracyjne połączone z dyskusją przygotowanych potraw przy wspólnym stole.

✔ warsztaty z wykorzystaniem tradycyjnych techniki wikliniarskich. Uczestnicy będą pracować z materiałem papierowym przy wykorzystaniu kreatywnego recyklingu. Uczestnicy warsztatów nauczą się prostych splotów wikliniarskich. Będą to nowatorskie warsztaty dla uczestników, do ewentualnego wykorzystania w swoich działaniach.

✔ warsztaty z tworzenia ozdób z bibuły i krepiny wiążące się ze zwyczajem zdobienia chat wiejskich, wykorzystania ozdób przy różnych uroczystościach wiejskich.

✔ warsztaty wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego oraz elementów dekoracyjnych dla orszaku dożynkowego będą prowadzone dla zainteresowanej wielopokoleniowej grupy odbiorców. Uczestnicy wcześniej zbiorą, posortują i wysuszą zboża, zioła, kwiaty, owoce. Uczestnicy warsztatów wykonają też elementy dla orszaku dożynkowego: wianki na głowę dla dziewcząt i przypinki żniwne dla chłopców.

Uczestnicy projektu wezmą udział w wyjeździe warsztatowym do Chrośnicy do Wioski Barwnych Wątków. W Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego zasmakują trochę historii i tradycji z uprawy i obróbki z włókna Lnianego w połączeniu z tworzeniem na kołach hula – hop dzieła tzw. tkacza – łapacza w postaci np. poduszki czy dywanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *