Z WIZYTĄ STUDYJNĄ NA OBSZARZE LGD MAZURSKIE MORZE

Liderzy z terenu gminy Kotla byli w dniach 20 – 22 września 2020 r. z wizytą na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” w woj. warmińsko-mazurskim. Zapoznali się z dobrymi praktykami na Mazurach w zakresie wykorzystywania zasobów lokalnych oraz mechanizmów partycypacji społecznej, poznali sposoby kultywowania tradycji mazurskich, a także lokalne atrakcje przyrodnicze, historyczne, kulturowe.

Wyjazd odbył się  w ramach projektu grantowego pt. „Dobre praktyki inspiracją do działania” sfinansowanego przez Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior – Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Siedlisku w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Z głębi serca”.

Uczestnicy wizyty studyjnej zakwaterowani w Hotelu Santa Monika w Mikołajkach w pow. mrągowskim,
w pierwszym dniu odwiedzili Wioskę Żeglarską i wzięli udział w rejsie po jeziorze Śniardwy. Mikołajki usytuowane w centrum unikatowego w Europie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zyskało nazwy Mazurska Wenecja lub Perła Mazur. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów.

Dzień drugi rozpoczął się zwiedzaniem Wilczego Szańca – Kwatery A. Hitlera w Gierłoży w pow. kętrzyńskim. Kwatera została wybudowana z żelbetonowych bunkrów, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi Związek Radziecki w czasie II wojny światowej. Obecnie jest to Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Srokowo.

Kolejnym miejscem, które uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili w tym dniu, to miasto powiatowe Giżycko
z atrakcjami turystycznymi nad jeziorem Niegocin. W Rynie w pow. giżyckim w Restauracji Gościniec Ryński Młyn serwowany był obiad z rybą. Większość uczestników zaopatrzyła się w Rynie w produkty lokalne zakupione
w sklepie Smaki Mazur. Był też czas na poznanie lokalnych atrakcji w pobliżu Zamku Ryn, który niestety był niedostępny do zwiedzania.

Dzień trzeci, ostatni, to wizyta w Lokalnej Grupie Działania „Mazurskie Morze” w Orzyszu w pow. piskim. Odbyła się tu sesja tematyczna pt. „Prezentacja dobrych praktyk LGD Mazurskie Morze w zakresie kultywowania tradycji oraz wykorzystania zasobów lokalnych”. W trakcie dyskusji nastąpiła wymiana doświadczeń w zakresie mechanizmów partycypacji społecznej.  Spacer na pobliską plażę wskazał działania kierowane nie tylko do turystów, ale też do mieszkańców Orzysza.

Uczestnicy wizyty studyjnej wzmocnili swoją wiedzę o partycypacji społecznej, o wykorzystywaniu jej narzędzi do realizacji inicjatyw lokalnych. Dowiedzieli się jak pozyskać fundusze na realizację ciekawych pomysłów. Wszyscy zainteresowani mogą też wziąć udział w szkoleniu w praktycznym podejściu do pisania wniosku dotacyjnego,
o czym zostali poinformowani.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *