Wizyta studyjna pn. “Zioła i rośliny barwierskie”

Dnia 26.08.2020 r. odbyła się wizyta studyjna pn. “Zioła i rośliny barwierskie” w ramach projektu grantowego mającego na celu wzrost wiedzy społeczności lokalnej nt. funduszy zewnętrznych, ochrony środowiska i innych związanych z kultywowaniem tradycji oraz mających wpływ na poprawę mechanizmów partycypacji społecznej. Uczestnicy projektu pt. „Pomysł na wioskę” odwiedzili wioski tematyczne w poszukiwaniu pomysłu na promocję lokalnych zasobów, podglądali przedsięwzięcia w powstałych wioskach tematycznych w woj. dolnośląskim, jako przykłady dobrych praktyk.

W Borówkach – Wiosce Darów Lasu, wsi położonej w gminie Gromadka w pow. bolesławieckim, uczestnicy projektu zrekrutowani z czterech gmin z obszaru LGD (Siedlisko, Nowa Sól, Szlichtyngowa i Kotla), spotkali się

w Borówkowej Zagrodzie. Pani Bogusia, miłośniczka ziół, oprowadziła wszystkich po ziołowym ogrodzie gawędząc bardzo ciekawie o ziołach i ich zastosowaniu w życiu codziennym. We Wrzosowej Chacie odbył się pokaz tworzenia olejków aromatycznych do kąpieli. Każdy otrzymał słoiczek z naturalnym kosmetykiem, a także spróbował smakowych herbatek z ziół uprawianych w zagrodzie edukacyjnej.

Po drodze do kolejnej wsi był Dobków, w gminie Świerzawa, w pow. złotoryjskim. Jest to wieś z pomysłem na siebie, z dużym potencjałem mieszkańców, innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności na terenach wiejskich. Ta aktywność przyniosła stworzenie Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie, muzeum bez murów, gdzie ludzie i przedmioty dają się poznać w ich naturalnym otoczeniu. W tym ekomuzeum są 3 pracownie i galerie ceramiczne, kilka pasiek, szlaki turystyczne, gospodarstwa agroturystyczne. Kilka lat temu powstała tam Sudecka Zagroda Edukacyjna.

Po sytym obiedzie w Restauracji Villa Greta w Dobkowie wykorzystującej produkty lokalne do przygotowania dań wysokiej jakości, uczestnicy wyruszyli w kierunku Chrośnicy – Wioski Barwnych Wątków, wsi położonej w gminie Jeżów Sudecki w pow. jeleniogórskim. Tu lokalne animatorki Fundacji Mazelan, Monika i Jaga, przedstawiły proces tworzenia wioski tematycznej związanej z roślinami barwierskimi, a kulturowo związanej z uprawą lnu, rośliny wykorzystywanej do powstawania naturalnych tkanin. W siedzibie Fundacji powstało Ekomuzeum Tkactwa

i Barwienia Naturalnego z dawnym sprzętem i narzędziami do tkania i barwienia tkanin oraz ogrodem z uprawą permakulturową roślin wykorzystywanych do barwienia. Odbyły się tu warsztaty kreatywne, na których uczestnicy projektu tworzyli wzory na bawełnianych torbach na zakupy przed włożeniem ich do gara z kąpielą w naturalnym barwniku. W Chrośnicy w przestrzeni wiejskiej oraz w siedzibie Fundacji Mazelan jest „Szafa z Książkami”. Ta nowatorska inicjatywa mieszkańców wpisuje się w ruch sympatyków „uwalniania książek”, które są przeczytane i stają się tylko martwą ozdobą na półkach.

Po podwieczorku z pyszną chałką, konfiturami i innymi frykasami wykorzystującymi lokalne produkty, zakończył się dzień poszukiwania pomysłu na rozwój wsi.

Kolejnym etapem będą warsztaty, na których uczestnicy poznają tajniki funkcjonowania wioski tematycznej, promowania lokalnych zasobów, a także pozyskiwania środków finansowych na realizację pomysłów.

Dla mieszkańców wioska tematyczna jest ideą, która łączy ich aktywność i kreatywność kierowaną do turystów poszukujących przygody na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *